Close
565 400 300
cart

Košík
obsahuje

0položek
0,00

Úklid dlažeb a obkladů jako součást dokončení stavby

Často se stává, že se nově dokončené obklady a dlažby obtížně uklízejí, nebo že jsou na nich vidět šmouhy a skvrny, hlavně okolo spár. To velmi často bývá způsobeno tím, že postavební úklid byl proveden nesprávně nebo vůbec. Přitom je to velmi snadný krok k dosažení dokonalého vzhledu nové stavby. Dokonce pomocí něj můžete docílit toho, že nová dlažba se nebude tolik špinit a dokonalou čistotu budete udržovat s vynaložením výrazně menšího úsilí i nákladů.

 

Příčinou problémů jsou cementové zbytky, které zůstaly zachyceny na keramice při jejím pokládání a spárování, v některých případech dokonce při její výrobě, nebo přepravě. Velmi jemný cementový prach nemusí být na protiskluzných dlažbách dostatečně viditelný, dokud se na něj nepřilepí nečistoty. V tu chvíli je úklid sice možný, ale výrazně komplikovanější a dražší, než dobře provedený postavební úklid ihned po dokončení stavby.

 

Principem  postavebního úklidu je odstranění minerálních nečistot kyselou lázní, která tyto nečistoty rozpustí a následné oplachy zajistí odplavení nečistot a neutralizaci povrchu. Důležité je, provést postavební úklid dříve, než dojde k běžnému znečištění.

 

Při postavebním úklidu používejte prostředky, které mají vyváženou kombinaci kyselin, tenzidů, smáčedel a dalších doprovodných látek a řiďte se osvědčenými pracovními postupy a návody tak jak je uvádíme.

 

Smyslem celého úklidu po dokončení stavby je předání dokonalého objektu, který navíc bude snadné udržovat v perfektní čistotě. Pokud se do postavebního úklidu zařadí také impregnace, stane se tento úkol výrazně snazší, než se na první pohled může zdát.

 

Skutečný postup může být v dílčích krocích mírně odlišný v závislosti na použitých materiálech daných povrchů nebo dalších okolnostech, obvykle se dá postupovat takto:

  1. Mechanicky pomocí škrabek odstraňte hrubé mechanické nečistoty
  2. Na plochu naneste roztok produktu Cleamen 442 podlahy kyselé v koncentraci 50 – 200 ml na 10L roztoku tj. cca 0,5 – 2%.
  3. Roztok nechejte na ploše působit cca 20 minut za současného mechanického působení pomocí kartáčů, nebo padů, nejlépe pomocí podlahového kotoučového stroje, nebo úklidového automatu s vypnutým odsáváním – podlaha musí být mokrá, počítejte spotřebu cca 3 – 6 m2 na 1L roztoku. 
  4. Potom čisticí roztok odsajte a hned začněte plochu oplachovat vodou stále za působení podlahového stroje, stále zamokra, nenechejte podlahu vyschnout.
  5. Tak jak se podlaha umývá, objevují se nevyčištěná místa, která ručně, nebo strojně dočistěte.
  6. Po provedení několika oplachů a odstranění zbytků nečistot (oplach na podlaze nesmí pěnit) nechejte podlahu dokonale vyschnout. 
  7. Takto vyčištěnou podlahu ještě naimpregnujte nanesením 1 – 2 velmi slabých vrstev impregnace Cleamen 127 pomocí mopu z mikrovlákna a nechejte vyschnout. Podrobný popis účinků impregnace a způsob správného nanesení najdete v samostatném článku o impregnaci.

 

Po asi 4 hodinách je podlaha pochozí a po 24 hodinách je možno ji omývat.

 

Když víte jak, není těžké udržet jakýkoliv objekt ve skvělé čistotě po dlouhou dobu. Stačí správně a důkladně provést postavební úklid.

 

Pokud si nebudete s něčím jistí, obraťte se na náš odborný tým. Velmi dobře a rád Vám poradí:

 

Ing. Miroslav Kučera

produktový manažer

product.manager@cormen.cz