Close
565 400 300
cart

Košík
obsahuje

0položek
0,00

Profesionální úklid bazénů a wellness

Úklid bazénů je jedna z nejdůležitějších a velmi náročných součástí jejich provozu. Náročnost pramení ze specifických podmínek. Hlavním úkolem je likvidace vodního kamene a jiných usazenin, a také dezinfekce velkých ploch.

Údržba čistoty bazénů zahrnuje několik oblastí, které se liší rozdílnými nároky. Jedná se o vlastní prostor krytých i otevřených plaveckých bazénů a jejich ochozů, vodních atrakcí, sprch, sociálních zařízení, saun, odpočíváren, které mají jiné požadavky a znečištění je jiná než například v šatnách, posilovnách, místnostech masáží, pedikúr, bufetů apod.

Úklid šaten a zázemí bazénů

Čištění bazénových šaten má svá specifika a proto je k tomu třeba zaujmout jiný přístup. Především je třeba počítat s tím, že návštěvníci se zde pohybují bosýma nohama, je zde vlhko a teplo, a proto je nutností důkladná dezinfekce.

Podlaha je zpravidla protiskluzná a strukturovaná. K jejímu dennímu ošetření je ideální CLEAMEN 100/200 v při koncentraci 0,1 – 0,2% pro ruční mytí podlah. Je velmi úsporný a k odstranění nečistot dostatečně účinný. V případě použití mycího stroje lze použít CLEAMEN 145 v koncentraci 0,7 – 1%. Takto je třeba prostory šaten umývat denně. Jedenkrát za týden je však nutné umýt všechny plochy kyselým prostředkem CLEAMEN 640 v koncentraci 1 – 3%, který podlahu vybělí a vydezinfikuje a následně ještě použít CLEAMEN 442, který odstraní vodní kámen. Tyto přípravky se používají i při strojním čištění.

Skříňky, zástěny a ostatní nábytek se myjí i dezinfikují prostředkem CLEAMEN 520 v koncentraci 1,5 – 3%. Ten se musí nechat působit 30 minut bez oplachu. Všechny prostory šaten i skříňky samotné lze provonět některým z neutralizátorů pachů CLEAMEN. Používají se neředěné prostým rozprachem do ovzduší nebo jako zesilovače vůní do mycí lázně.

Čištění sprch

Sprchové kouty v bazénech jsou velice exponovaným místem, které je třeba důkladně čistit. Vyskytují se tam nečistoty, které nelze odstranit v jednom kroku, proto je nutné použít kombinovaný – dvoufázový způsob čištění.

Prvním krokem je odstranění mastných nečistot, zbytků mýdel, krémů a podobně. Toto se provádí pomocí ručního tlakového rozprašovače alkalickými prostředkem CLEAMEN 145 v koncentraci 0,5 – 1% na podlahy, nebo CLEAMEN 210 v koncentraci 10 – 25% na stěny sprch.

Po vyčištění a dokonalém opláchnutí následuje druhý krok - kyselá fáze. Minerální sedimenty a vodní kámen se odstraňuje prostředkem CLEAMEN 450 v koncentraci 1 – 5% pro silné znečištění, CLEAMEN 451 v koncentraci 20 - 30% na čištění kovových součástí, CLEAMEN 442 v koncentraci 0,2 – 0,6% pro strojní mytí podlah, nebo neředěný CLEAMEN 410 pro ruční čištění. Ten je vhodný na údržbu obkladů sprchových koutů, skleněných stěn, přepážek, van, vodovodních baterií a podobně.

Ochozy bazénů a přepadové jímky

Ochozy a přepadové jímky jsou důležitou součástí technologie moderních bazénů a je nutné je pravidelně čistit. To se provádí v několika cyklech. Během denního provozu se čistí pouze proudem vody a podlahové stěrky, bez použití chemických přípravků. Po skončení provozu je ale dobré podlahu v okolí bazénů důkladně vyčistit a odmastit.   Používá se k tomu průmyslový alkalický čistič CLEAMEN 640 nebo silnější CLEAMEN 641, které je možné při oplachování stahovat do přepadových jímek recyklujících bazénovou vodu. Přípravky totiž neobsahují žádné jiné látky, než jaké se v bazénové vodě normálně vyskytují. Přípravky se používají v koncentraci 1 – 2 % a jsou vhodné pro strojní i ruční aplikaci.

Prostředek lze použít na všechny typy dlažeb, včetně jejich plastových krytů a ostatního bazénového vybavení. S úspěchem se také používá pro vyčištění takzvané „linky vodní hladiny“. Pro její odstranění je nutné vodu v bazénu nepatrně upustit, nečistoty mechanicky odstranit a vodu do bazénu opět doplnit. Obsah chemikálií pro toto čištění je nízký a nemá vliv na kvalitu bazénové vody.

Generální úklid bazénu

V rámci odstávek a po jejich rekonstrukcích je třeba provést důkladné vyčištění všech bazénů, jejich okolních ploch a všech technologií. Významným pomocníkem pro tyto práce jsou prostředky CLEAMEN, které jsou speciálně vyvinuté pro všechny operace a všechny druhy čištění, které se během generálního úklidu provádějí.

Po odstranění a vysátí mechanických nečistot, usazenin a prachu je třeba provést dokonalé odstranění mastnoty a organických nečistot. Používá se k tomu alkalický průmyslový čistič CLEAMEN 640 v koncentraci 3 – 5%, případně jeho silnější verze CLEAMEN 641. V průběhu působení roztoku je třeba zejména na znečištěných místech zajistit dostatečné mechanické působení pomocí strojů, nebo kartáčů, což výrazně zrychluje proces úklidu.

Tam, kde je potřeba čistit svislé, nebo dokonce převislé plochy, lze použít CLEAMEN 631 s vysokou pěnivostí, který vytváří bohatou pěnu. Tato konzistence dobře ulpívá na každém povrchu a zajistí dlouhodobé působení aktivní chemie na ošetřovaných plochách. Prostředek se nanáší pomocí středo- nebo vysoko-tlakových zpěňovacích systémů, do nichž se používá v koncentraci 1 – 5%.

Po důkladném oplachu tlakovou vodou je možno přistoupit k druhému kroku, který má za úkol odstranit vodní kámen. To se provádí pomocí kyselého přípravku CLEAMEN 450. Ten je možné nanášet koncentrovaný na vrstvy vodního kamene, nebo zředěný na 10 - 25% na větší plochy. Na kovové části, jako jsou mřížky kanálků, žebříky, madla a podobně, je třeba použít prostředek CLEAMEN 451, který je čistí ale nepoškozuje, používá se naředěný na 5 - 30%.

Pro důkladné mytí velkých ploch podlahovými automaty, se používá nepěnivý prostředek, CLEAMEN 442. Podle stupně znečištění se volí jeho koncentrace 2 – 20%. Zde je také velmi důležitý následný oplach všech ploch čistou vodou.

Po důkladném očištění je možno chránit obklady, dlažby a zejména přírodní a porézní materiály impregnací. CLEAMEN 127 zajistí, že se tyto plochy budou méně znečišťovat a budou se lépe a snáze čistit. Impregnace se nanáší na dokonale vyčištěný a suchý povrch v jedné nebo ve dvou slabých vrstvách. Impregnace se nanáší neředěná a její účinek je dlouhodobý. Její spotřeba se pohybuje, podle savosti materiálu, od 10 do 50 metrů čtverečních na 1 litr impregnace. Impregnování povrchů zabraňuje hloubkovému znečištění. Údržba naimpregnovaných ploch je daleko jednodušší a levnější více informací najdete v článku o impregnacích.

Likvidace vodního kamene

V provozu bazénů je vodní kámen a jeho usazeniny jedním z hlavních problémů. Jeho odstraňování se provádí zásadně v době sanitárních odstávek, tj. bez přítomnosti návštěvníků.

Prvním krokem je důkladné odmaštění všech povrchů a odstranění biologických zbytků. Mastnota totiž brání kyselému čisticímu prostředku proniknout až k vrstvě vodního kamene, proto je nutné v prvním kroku použít CLEAMEN 145 v koncentraci 0,5 – 1% a tuto mastnou vrstvu odstranit.

Pro odstranění běžných, slabých vrstev vodního kamene lze použít kyselý čisticí prostředek, CLEAMEN 442, který minerální usazeniny spolehlivě rozpouští již při koncentraci 0,2 – 0,6%. Je možné jej používat pro strojní aplikace podlahovými automaty i pro ruční čištění.

K odstranění silnějších vrstev vodního kamene se používá přípravek CLEAMEN 450 v koncentraci 1 – 5% do mycích automatů, 10 – 25% pro ruční tlakové rozprašovače a v extrémních případech jej lze použít i neředěný. Po uvolnění nečistot je nutno tento přípravek důkladně oplachovat. Zbytky těchto přípravků a jejich oplachových vod nesmějí být vpuštěny zpět do bazénu a musí být od recyklující vody odděleny.

Čištění sauny

Mytí a čištění saun a jejich vybavení má svá specifika. Především proto, že jejich součástí jsou předměty ze dřeva. Dřevo, jako přírodní a porézní materiál, vyžaduje šetrné prostředky a specifický postup čištění. Navíc je nutné všechny plochy dezinfikovat.

Nejdříve je třeba dřevo namočit čistou vodou, aby se zaplnily jeho póry. Potom je možné dřevěné plochy čistit pouze neutrálními prostředky – výjimečně lze použít slabě alkalické. Těmto podmínkám nejlépe vyhovuje CLEAMEN 520 dezinfekční přípravek s mycím účinkem. Používá se v koncentraci 1,5 – 2% pro nanášení ručním tlakovým postřikovačem. Následný oplach se může provést až 30 minut po aplikaci, aby dokonale proběhl dezinfekční proces.

Pro větší bazény a wellness centra je využitelný průmyslový peroxidový čistič CLEAMEN 745. Používá se v koncentraci 1 - 5% a je zcela odbouratelný. Má bělicí a dezinfekční účinek a je schopen čistit i poškozené dřevo, jeho aplikace je ale vázána na odbornou aplikaci a manipulaci.

Pro odstranění mastnoty a silnějšího znečištění v prostoru sauny lze použít pěnivý CLEAMEN 100/200 v koncentraci 0,5 – 1%. Nanáší se postřikem nebo pomocí mycí houby. Po čištění je nutné všechny plochy opláchnout čistou vodou.