Close
565 400 300
cart

Košík
obsahuje

0položek
0,00

Jak dezinfikovat a čistit interiér sauny

Prostředí různých typů saun a jejich zázemí je z hlediska udržení pravidelné hygieny poměrně náročné. Vysoké nároky se kladou jak na čisticí a dezinfekční prostředky, tak na postupy čištění, včetně tvorby odpovídajících hygienických plánů. V sauně se setkáváme s vysokou vlhkostí, teplým prostředím, s rychlým usazováním anorganických nečistot, se vznikem vodního kamene, s velkým množstvím organických nečistot (mastnota, lidský pot, částečky kůže a podobně), se zbytky kosmetických přípravků i s rizikem mikrobiologické kontaminace; to vše navíc v místech, kde se pohybuje velké množství osob.

Společnost CORMEN již řadu let vyrábí prostředky řady CLEAMEN a KRYSTAL, které pomohou při údržbě všech prostor i zázemí saun. Zajištění odborné poradenské a servisní činnosti včetně tvorby hygienických plánů je samozřejmostí.

ČIŠTĚNÍ A DEZINFEKCE SAUN

Pro veškerá dřevěná obložení a dřevěné lavice v saunách finských i suchých doporučujeme peroxidový čistič CLEAMEN 745 v koncentraci 1–2 %. Kromě ošetření a odstranění případných nežádoucích barevných skvrn (bělicí schopnost) dřevo oživuje, má dezinfekční účinek a navíc se rozkládá na neškodné produkty – vodu a kyslík. Pokud ošetřované lavice vykazují přítomnost organických nečistot (zbytky kůže, pot, mastné krémy apod.), doporučujeme plochy nejdříve umýt vhodným prostředkem, například neutrálním čističem CLEAMEN 650 s koncentrací 1–2 %.

K účinné dezinfekci všech saunových obkladů a lavic, včetně dřevěných, se hodí prostředek CLEAMEN 520 DEZI PPM. Dezinfekční efekt zajišťuje vhodná kombinace několika účinných látek. Prostředek se navíc vyznačuje i dobrou mycí schopností, nepoškozuje dřevo a ošetřované prostory svěže provoní. Používá se většinou v koncentraci 1,5–2,0 % (150–200 ml doplnit vodou do 10 litrů). Díky kombinaci dezinfekční a mycí schopnosti také významně šetří ošetřovací čas.

Vzhledem k rezistenci mikroorganismů je prostředek CLEAMEN 520 dezi PPM zaměnitelný s jinými prostředky, například CLEAMEN 745 (na bázi peroxidu vodíku), CLEAMEN 570 DEZI S (na bázi polyhexame¬thylen biguanidu), KRYSTAL UNIVERZÁLNÍ DEZINFEKCE (na bázi polyhexamethylen biquanidu) nebo KRYSTAL PINE SANAN (na bázi aktivního chlóru).

CLEAMEN 570 DEZI S je tekutý vysoce koncentrovaný čisticí a dezinfekční prostředek který je určený pro současnou dezinfekci a čištění ploch. Vyniká širokým spektrem účinku (baktericidním, fungicidním, mykobaktericidním, tuberkulocidním, virucidním) a krátkou dobou působení (1 minuta, proti virům typu HBV, HCV a HIV nechat působit 60 minut). Ošetřené plochy nejen čistí, ale dodává jim také lesk, a pozitivní vlastnosti přípravku doplňuje příjemná vůně. Je vysoce koncentrovaný a používá se ve formě 0,6% roztoku. Neobsahuje chlór, odstraňuje více než 99,99 % vitálních forem mikroorganismů a nenarušuje žádný materiál dezinfikovaných ploch.

KRYSTAL UNIVERZÁLNÍ DEZINFEKCE je tekutý čisticí a dezinfekční prostředek pro přímou aplikaci na stejné bázi a se stejným použitím jako CLEAMEN 570 DEZI S.

KRYSTAL PINE SANAN je čisticí a dezinfekční prostředek, jehož gelovitá konzistence zajišťuje, že se udrží i na svislých stěnách. K pravidelnému mytí a účinné dezinfekci se však většinou používá ve formě 1,5–2,0% vodného roztoku. Vyznačuje se i bělicím účinkem, takže efektivně odstraňuje nežádoucí barevné skvrny ze spár keramických obkladů a lavic saun.

Pro odstranění organických zbytků z keramických podlah se osvědčil alkalický prostředek CLEAMEN 642 s dezinfekcí na bázi chlóru. Používá se manuálně v koncentraci 0,5–2,0 %. Pro odstranění silnějších anorganických nečistot se může použít kyselý prostředek CLEAMEN 450 v koncentraci 0,5–2,0 % nebo v případě pravidelného úklidu kyselý nepěnivý prostředek CLEAMEN 442 v koncentraci 1,5–2,0%. Nerezové součásti saun, jako jsou například zábradlí, různé úchyty, kliky nebo doplňky, doporučujeme čistit prostředkem CLEAMEN 451 v koncentraci 0,5–3,0 %.

ČIŠTĚNÍ A DEZINFEKCE ZÁZEMÍ SAUN

Nezbytnou součástí saun jsou i ochlazovací bazének a relaxační zóna nebo odpočívárny. Relaxace se doporučuje především pro doznění účinku saunování, ale odpočinek v příjemné místnosti zařízené pohodlným a funkčním nábytkem je častou součástí dalších služeb aquaparků nebo wellness center. Relaxační zóna bývá většinou vybavena plastovými nebo dřevěnými lehátky opatřenými potahy nebo povlaky z barevných trendy materiálů odolných vodě a plněných pěnou. K uvolnění mohou sloužit i různá zákoutí aquaparků nebo wellness center, jejichž základem mohou být například betonová lavice s polstrováním, klasická dřevěná lehátka nebo oblíbené houpací sítě. Podlahy a stěny takových prostor mohou být jak keramické, tak dřevěné.

Čištění a pravidelná údržba i dezinfekce ochlazovacích bazénků jsou stejné jako v případě velkých bazénů. Pro pravidelný úklid keramických podlah doporučujeme pravidelné střídání nepěnivého alkalického prostředku CLEAMEN 141 STROJNÍ na podlahy (0,5–1,0 %) s nepěnivým kyselým prostředkem CLEAMEN 442 NA PODLAHY (0,5–1,5 %). Pro veškerá dřevěná obložení relaxační zóny, dřevěné lavice a dřevěná lehátka se osvědčil již zmíněný peroxidový čistič CLEAMEN 745 v koncentraci 1–2 %. Všeobecnou dezinfekci lze zajistit dezinfekčními prostředky s mycí schopností CLEAMEN 520 DEZI PPM a CLEAMEN 570 DEZI S, popřípadě dezinfekčním prostředkem pro přímou aplikaci KRYSTAL UNIVERZÁLNÍ DEZINFEKCE. Pro okamžitou dezinfekci plastových lehátek v relaxační zóně doporučujeme používat alkoholový dezinfekční prostředek CLEAMEN 540 DEZI AP. Pro případnou neutralizaci pachů a pro osvěžení vzduchu v odpočívárně nebo v relaxační zóně se hodí prostředek CLEAMEN 101/201, popřípadě CLEAMEN 102/202.

Oba tyto prostředky nezanechávají žádné skvrny na ošetřovaných plochách ani na textilu. Mycí, čisticí a dezinfekční prostředky profesionální řady CLEAMEN jsou již více než 10 let vyvíjeny ve spolupráci s předními výrobci krytin, obkladů a dlaždic. To je záruka, že jejich používání nenarušuje povrch a strukturu materiálů. Značka CLEAMEN je nejširší profesionální ucelenou řadou na českém trhu. Při použití prostředků CLEAMEN a KRYSTAL jsou vždy zaručeny standardní účinnost, bezplatný komplexní poradenský servis a také rychlá reakce na všechny specifické požadavky klientů.

Zpět na seznam článků